
Poďme sa teda na tieto otázky pokúsiť nájsť odpoveď.
Tréning ráno, čoskoro po prebudení
Vstávate skoro a hneď sa ponáhľate na tréning do posilňovne, alebo si napríklad len zabehať? Stíhate to takto schválne pred prácou, pretože večer už nenájdete čas alebo ho chcete tráviť s rodinou? A ako je to so "raňajkami", ktorá predchádza Vášmu tréningu, teda ak nejaká vôbec existuje ...
Samozrejme, že vyraziť trénovať, nehľadiac na druh aktivity, bez predchádzajúceho "natankovanie nádrže" je hlúposť. Mnohí budú argumentovať, že potrebujú aspoň hodinu, aby jedlo strávili, aby im nebolo na tréningu zle, ale je tomu vždy naozaj takto?
Vaším cieľom je redukcia tuku, snažíte sa zhodiť prebytočné kilá? Že absencia jedla pred tréningom pomôže k lepšiemu spaľovaniu tukov, to je ďalším zažitým dogmou. Bohužiaľ tým vytvoríte energetický deficit, aj keď len krátkodobý, a skôr si zahrávate s devastáciou svalového tkaniva ako s kvalitným odbúravaním tuku. Energiu pre výkon jednoducho potrebujete ...
Aká je vlastne funkcia jedla pred výkonom?
-pomáha hlavne proti zníženiu hladiny krvného cukru a zároveň bojuje proti jeho príznakom, ako sú závraty, psychická slabosť, ale hlavne únava
-upokojuje žalúdok, pomáha zabrániť kyslosti už len tým, že do seba žalúdočnej šťavy vsiakne
-metabolicky sa z neho tvorí energia dodávaná svalom a iným činným orgánom
-psychická funkcia - máte istotu v dostatku energie pre celý tréning
Veľa časté sú práve obavy z toho, že jedlo krátko pred tréningom nesadne. Bohužiaľ na toto neexistuje presná rada a je to veľmi individuálne. Je potrebné, aby každý skúšal a našiel to svoje, ktoré mu ťažkosti s trávením nespôsobí.
Ak naozaj nestihnete "sezobnout" ráno viac ako niekoľko malých kúskov jedla, je potrebné, aby ste sa na tento tréning pripravili už predchádzajúci deň. Nemyslím pripraviť si veci do tašky, aj keď to Vám nejaký čas aj ušetrí. :) Ale musíte predzásobiť telo živinami, ktoré ráno pri tréningu využijete. Ideálne formou je dopriať si 2. večeru, večerné desiatu, alebo ako to nazvať, bohatú na "pomalé" komplexné sacharidy, ktoré zabezpečia hladinu glykémie aj pre nasledujúce ráno. A to z dôvodu, že v noci klesá hladina pečeňového glykogénu, ktorý sa stará o stálosť krvný glykémie, preto potrebujeme ďalšie zdroje.
Toho docielite napríklad s pomocou bohatšie porcie prílohy k večeri (zemiaky, ryža, kuskus, cestoviny), celozrnného pečiva bohatého na vlákninu, pár kúskov ovocia, ...
Tým ale neprekonáte problém, že ráno nič jesť nie je potreba. Je! Ideálne by ste sa mali pokúsiť prijať pred tréningom okolo 1 g sacharidov na kilogram telesnej váhy (aj do 30 minút pred tréningom). Samozrejme to neskúšajte hneď zajtra, alebo bude diskusia pod článkom plná nevoľnosti. :) Je potreba skúšať a postupne dávku zvyšovať, začínajte najprv s nižším príjmom.
Ak sa chystáte ale na naozaj ťažký, náročný tréning, preteky, súťaž, je potreba privstať si a ideálne 4 hodiny pred onou udalosťou zásobiť telo 3 - 5 g sacharidov na kilogram telesnej hmotnosti.
Toto jedlo by malo obsahovať hlavne "rýchle cukry" (s vysokým glykemickým indexom "GI" - rýchlo zvýši hladinu glykémie), ale pozor na prehnané množstvo. Z radu výskumov je zrejmé, že netrénovaní jedinci, ktorí pred výkonom prijali vyššie množstvo "rýchlych cukrov", naopak pocítili veľmi rýchlo únavu - to je spôsobené rýchlou hormonálnej reakcií a vyplavením inzulínu, ktorý glykémiu znižuje. Preto sa budem znovu opakovať - je potrebné dávky zvyšovať postupne.
Ideálnymi zdrojmi sacharidov s vysokým GI sú športové nápoje obsahujúce fruktózu, maltodextríny, hrozienka, hrozno, banán, vysokosacharidové gély, atď
Z ďalších zložiek by sa v ňom mali vyskytovať samozrejme aj "pomalé cukry", teda komplexnejšie polysacharidy (pečivo, cereálie), ktoré Vám zabezpečí postupné obnovovanie energie v priebehu tréningu. Tu ale pozor na množstvo vlákniny - príliš vysoký príjem pred výkonom často spôsobí práve žalúdočné ťažkosti.
Nezabudnite ale ani na bielkoviny. Sú síce ťažko stráviteľné a mohli by Vám opäť spôsobiť v tráviacom trakte neplechu, ale stačí malé množstvo, pár gramov, aby sme podporili anabolizmus, vyrovnali dusíkovú bilanciu a zaistili zdroj potrebných aminokyselín, ktoré sa v priebehu pohybovej aktivity spotrebúvajú. Vyhnite sa veľkému množstvo - zbytočne by sa strácala energie, ktorú chcete využiť na to, aby ste vôbec dané množstvo bielkovín spracovali. Naozaj Vám bude stačiť ono mlieko, ktorým cereálie zalejete, alebo jogurt (do ktorého si pridáte ovocie ako predchádzajúce zložky) či malé množstvo nízkotučného tvarohu.
Tuky sa snažte minimalizovať, pretože energia v nich obsiahnuté sa v tak krátkej dobe nestihne uvoľniť a Vy ju nevyužijete a naopak zaťažíte opäť tráviacu sústavu. Samozrejme neriešte pár gramov, ktoré sa rovnako nachádzajú v 99% potravín, tie Vám naopak vytvorí prostredie pre dôležité reakcie, ktoré aj v priebehu pohybu prebiehajú, napr rozpustnosť vitamínov A, D, E, K.
Hydratácia - tu nie je moc o čom diskutovať, pokiaľ nie je dostatočná, vedie k únave ... Snažte sa piť pred výkonom, ale aj počas výkonu dostatok tekutín, ideálne toľko, aby nedošlo k hmotnostným stratám potením.
Kedy sa jedla krátko pred výkonom naozaj vyvarovať?
Pokiaľ Vás čaká naozaj náročný výkon, závody, vysoko intenzívny tréning, nezostane vám nič iné než si privstať, ak nechcete riskovať problémy.
Ďalej je žalúdok náchylnejší v prípade cvikov, kedy je naozaj v pohybe, mení sa často a rýchlo jeho poloha, preto buďte opatrní v stravovaní pred napríklad kruhovým tréningom, tréningom výbušnosti alebo napríklad ťažším tréningom nôh - aj také drepy môžu urobiť peknú paseku.
Tréning neskoro večer
Ak Váš tréning býva neskoro večer a Vy sa takmer bezprostredne po príchode snažíte zaspať z dôvodu ranného vstávania alebo iných príčin, je potrebné sa opäť zamyslieť nad tým, ako telo kvalitne zásobiť živinami. Ak po tréningu nechcete doslova hladovať a zároveň chcete mať kvalitný spánok, je potrebné dodržať pár základných pravidiel. Flákota mäsa s bohatou prílohou síce znie dobre, ale skúšali ste si po nej hneď ľahnúť a spať?

Po takomto tréningu samozrejme do tela musíme dostať aspoň minimum nejakých živín, ktoré nám zabráni devastácii vlastného svalového tkaniva a doplní zásoby energie, ktoré sme vyčerpali.
Aby sme zabránili rozpadu svaloviny, máme cca 45 minút od skončenia aktivity čas. V tejto dobe, ideálne hneď po tréningu, zaraďte sacharidový nápoj či banán, aby ste vyrovnali hladinu cukrov. Nápoj bude lepší variant z dôvodu časovej nenáročnosti vstrebávanie, ktoré je oproti tuhým zložkám potravy oveľa rýchlejší.
Perfektným sacharidovým nápojom pre Vás bude ten, ktorý obsahuje aspoň malé množstvo bielkovín (10 - 20 g bohato postačí), ktoré zabezpečia lepší transport energie do svalov a inhibujú hormonálne produkciu kortizolu, ktorý je práve zodpovedný za rozklad svaloviny. Ideálnym doplnkom sú samostatné aminokyseliny, najlepšie priamo BCAA. Toto urobte už v posilňovni, v šatni, po tréningu. Po príchode domov, ak sa potrebujete niečím ešte zaplniť, prehreší niekoľkými kúskami zeleniny. Pred spánkom môžete ešte zaistiť dlhodobý prísun bielkovín v čase regenerácie (počas spánku) proteínovým nápojom, ideálne niektorým "nočnom proteínom". Ten Vás už nezaťaží a môžete v pokoji zaspať s istotou, že Vaše telo nebude strádať.
Dúfam, že mnohým z Vás to pomôže popasovať sa s časovými nárokmi, ktoré Vás núti trénovať v neobvyklú dobu. Skúste sa v diskusii podeliť o svoj recept na skoré raňajky pred tréningom alebo neskorú večeru, napríklad tým pomôžete niekomu ďalšiemu. Budem sa tešiť na Vaše ďalšie otázky a zaujímavé námety.
Zdroj: Ronnie.cz