A. mineralkortikoidy – hormóny kôry nadobličiek
B. hormón zadného laloka hypofýzy – antidiuretický hormón - tento hormón zvyšuje priepustnosť steny tubulárneho systému pre vodu.
Diuretiká účinkujú na spôsobe blokácie spätnej resorpcie t.j. prenikanie iónov sodíka v rôznych častiach obličkového mechanizmu.
Medzi hlavné funkcie diuretík patrí odstraňovanie edémov, čo je vlastne opuch spôsobený nadmerným hadromadením tekutín, pri liečbe srdcovej nedostatočnosti, pri chorobách obličiek. Diuretiká znižujú krvný tlak tým, že zmenšujú objem cirkulujúcej plazmy, a tiež priamym pôsobením na hladké svalstvo ciev, čím znižujú periférny odpor.
Medzi nežiadúce účinky patria svalové kŕče, dehydratácia, arytmia, zastavenie činnosti obličiek a srdca a veľké straty draslíka. Na druhej strane existujú aj diuretiká ktoré šetria draslík, ale majú slabší účinok a používajú sa len v kombinácii s inými látkami.
Z športového hľadiska majú diuretiká prakticky význam pri športoch, kde treba ovplyvniť množstvo telesných tekutín. Medzi tieto športy zaraďujeme všetky pri ktorých sa vyskytujú hmotnostné kategórie ako je box, zápasenie, džudo, vzpieranie, ale aj silový trojboj a kulturistika.
Ďalej prinášame prehľad používaných diuretík ktoré sú na listine zakázaných liečiv s ich stručnou charakteristikou. Furosemid – sa podáva pri liečbe edémových stavov rôzneho pôvodu a pri hypertenznej kríze. Ide o silne pôsobiace diuretikum, ktoré účinkuje tak, že utlmuje spätnú resorpciu sodných, draselných a chloridových iónov a vody vo vzostupnom ramienku Henleho kľučky. Účinok je mohutný, rýchly, ale krátky.
Medzi liečivé prípravky patria: APO-FUROSEMIDE, DIURIX, FURANTRAL, FURON, FUROSEMID SLOVAKOFARMALASIX, OEDEMEX, TROFURIT
Hydrochlorotiazid
Chlórtalidón,Klopamid – tieto diuretiká patria do skupiny tiazidových diuretík, čo znamená, že inhibujú spätnú resorpciu sodných a chloridových iónov v distálnom tubule. Ich nástup účinku je pomalý, pôsobia však dlhšie.
Hydrochlorotiazid – ACCUZIDE, CAPOZIDE, HYDROLID, HYZZAR
Chlórtalidón – AMICLOTON, HYGROTON, NEOCRYSTEPIN, TENORETIC
Klopamid – BRINALDIX, CRYSTEPIN
Amilorid, Spironolaktón – účinkujú v kôrovej časti zberných kanálikov obličky. Patria do skupiny diuretík ktoré šetria kálium. Spätná resorpcia iónov sodíka tu prebieha výmenou za ióny draslíka. Tieto diuretiká zvyšujú vylučovanie sodíka a obmedzujú straty draslíka.
Amilorid – AMICLARAN, ECODUREX, MIDAMOR
Spironolaktón – ALDACTONE, APO-SPIRO, SPIROLONE, URACTONE
Acetazolamid – je menej účinné diuretikum. Medzi liečivá vyrobené na báze acetazolamidu patria: DIAMOX, DILURAN, RENAMID, ULCOSILVANIL
Manitol – je to menej účinné diuretikum. Pôsobením manitolu sa tvorí veľké množstvo riedkeho moču. Používa sa ako štartér diurézy po operáciách. Vyrábané liečivá sú: ARDEAOSMOLOL MA, INFUSIO MANNITOLI, TRIDIT
Zdroj: pudzian.estranky.sk