Približne okolo 15. roku života sa u chlapcov začína prebúdzať veľký záujem o aktívne športovanie. Je to typický vek hľadania ideálov, túžby podobať sa im - sila, svaly, mužný zjav, odvaha, interesujú dorastajúcu mládež. V tomto úsilí ich netreba brzdiť, žiada sa citlivý prístup. Veď každý šport i v tomto ohľade vychováva a vedie k systematickosti, zabraňuje osvojovaniu rôznych zlozvykov - od fajčenia cez alkohol až po drogy či nečinné zabíjanie času vrcholiace výtržnosťami z nudy.
Deti by mali byť pre tento druh aktivity duševne i mentálne zrelé, čo platí pre dievčatá i chlapcov. Nestačí, aby rozhodli rodičia, dieťa musí vnímať podnet samo, reagovať naň z vlastnej vôle. Inak sa nedokáže sústrediť a sotva cvičenia vydrží. Už od troch rokov ich pedagógovia vedú k jednoduchému športu v škôlkach, školách atď. Fyziologická zrelosť prichádza v pubertálnom období, nezrelý organizmus ešte nedokáže tréning pod záťažou patrične zúročiť. V predchádzajúcom období ho však možno preň pripraviť, prospešne hravou, neskôr pravidelne nenáročnou formou získavať vzťah k tomuto druhu námahy.
Heslom teda nech je všestrannosť v tejto súvislosti vystupuje do popredia najmä úloha športových hier, ktoré rozvíjajú koordináciu, poskytujú emotívny zážitok a rozvíjajú myseľ včlenenia sa do kolektívu.
Do dvanástich rokov sa preto so záťažou cvičiť neodporúča, vhodné sú však prosté cvičenia i s prekonávaním vlastného tela, k tomu aeróbne cvičenia rozvíjajúce srdce a obehový systém: ako je napríklad cyklistika, plávanie a hry,
kým v predchádzajúcom období vzhľadom na to, že telo odčerpáva energiu na vlastný rast sa veľká svalová hmota vybudovať ani nedá. Po nástupe puberty, keď si telo začína produkovať mužské hormóny, sa situácia mení. I tu je však dôležité, aby sa nebránilo rastu kostry, ktorá je stále vo vývoji. Takíto dorastenci sa už môžu venovať posilňovaniu, uprednostniť sa dá skôr vyšší počet opakovaní, než veľká váha záťaže. Organizmus je totiž tak silno orientovaný na rast, že i ľahšia záťaž pôsobí na rozvoj svalstva. Keď telo dosiahne patričnú zrelosť, v niektorých prípadoch to môže byť v 14. rokoch, v iných zase v 18. či 19. rokoch, už sa môžu používať aj ťažšie činky a intenzívnejšie metódy.
Pridávam výber cvičení na partie:
Hrudník: tlak jednoručných činiek v ľahu, peck-deck
Chrbát: zhyby na hrazde, príťahy kladky v sede za hlavou alebo k pásu
Biceps: zhyby jednoručných činiek v sede, zhyby na Scott lavičke
Triceps: sťahovanie kladky, úzke kľuky
Plecia: zdvihy jednoručných činiek v sede s oporou o chrbát, upažovanie v sede
Nohy: zakopávanie alebo predkopávanie na prístroji v sede
Lýtka: výpony v sede na prístroji alebo výpony na jednej nohe
Odporúčam všetko cvičiť s ľahkými váhami a s väčším počtom opakovaní.